Őszi útravaló

"Itt van az ősz, itt van újra" - jut eszünkbe ilyentájt Petőfi Sándor közismert verssora. Bizony itt van újra szeptember s vele együtt a gyerekeknek az iskola, felnőtteknek az őszi betakarítás és a gyülekezett munka újraindulása is (hittanórák, bibliaórák és egyéb alkalmak).

Mögöttünk a nyár, annak minden örömével (pihenés, táborozás, utazás, rokoni ás baráti találkozások) és fáradságával, hiszen a munka nyáron se szünetelhetett, van, amit csak akkor lehetett és kellett elvégezni.

Az évszakok bölcs rend szerint váltják egymást, de változatlan marad az idő gazdája és Ura, az idő és változások felett létező Isten. Róla szól szeptember havi igénk, azt adom "őszi útravalónak" minden újságunkat olvasó testvérem számára: "Az Úr, az Úr irgalmas és kegyelmes Isten! Türelme hosszú, szeretete és hűsége nagy!" (2Móz 34, 6b)

Mózes, "Isten embere" vallott így hajdanán, amikor ismételten átélte Isten gondviselő jóságát. Ránk nézve is legyen most hangsúlyos igénk minden szava.

Irgalmas Istenünk van. Nem viszonoz hasonlóval. Nem fizet gonoszságunkért gonosszal. Bár számtalanszor megbántottuk engedetlenségünkkel, megszomorítottuk hitetlenségünkkel atyai szívét, mégis szánakozva néz ránk. "Még ha megszomorít is, irgalmaz, mert szeret." Számunkra is, sőt utódainkra is érvényes ősi ígérete: "irgalmasan bánok ezer ízig azokkal, akik szeretnek engem, és megtartják parancsolataimat."

Kegyelmes az Isten. Kész megbocsátani bűneinket. Isten kegyelme azonban nem azt jelenti, hagy elnézi a bűnt, és nem ítéli meg a bűnöst. Végrehajtotta Isten az ítéletet a Keresztrefeszítetten. Őérte vagyunk mi ítélete alól felmentve, "mert úgy szerette Isten a világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." Kegyelmével válaszol gyónásunkra: "Ha megvalljuk bűneinket, hű és igaz ő, megbocsátja bűneinket..." Járuljunk ezért gyakran, őszinte bűnbánattal a