kegyelmes Isten elé, hagy feloldozást nyerjünk életünket leterhelő vétkeinkre! "Jó, ha kegyelemtől erősödik meg a szív."

Istenünk türelme bosszú. A zsoltárok nem győzik magasztalni a türelmes Istent, de az Újszövetség írói is megrendülten vallanak Isten hosszútűréséről. Isten türelmének oka pedig az, hogy időt ad a megtérésre, "Az Úr... türelmes hozzátok, mert nem azt akarja, hagy némelyek elpusztuljanak, hanem azt, hagy mindenki megtérjen." Vigyázzunk azért, mert időnk véges. Egyik legnagyobb kísértésünk éppen ez: ráérünk rendezni dolgainkat Istennel, ráérünk elfogadni kegyelmét. Majd később...

A türelmes Isten tőlünk is várja, hogy "öltözzétek fel a hosszútűrést!" És számontartja: "Tudom a te hitedet és tűrésedet." Sajnos, nagyon türelmetlen korban élünk. Több türelem kellene önmagunkhoz, másokhoz! "Életünk a szakadatlan türelem iskolája. Ha a 'hétköznap' az általános iskolája, a betegség a felsőfokú egyeteme" - írja Pilinszky János. Türelem kell ahhoz, hogy a lélek megőrizze nyugalmát, helyes cselekvőképességét. De sokszor elfogy türelmünk. Kérjünk hát attól, akinél bőségben van!

Isten maga a szeretet. Erről szól az egész Szentírás. Ennek bizonyságául álljon itt most csak a szeptember 10-ével kezdődő hét igéje: "A megrepedt nádat nem töri össze, a füstölgő mécsest nem oltja el." (Ézs 42, 3) A finnországi Tampere "Kaleva" templomában - Finnországban egyedül itt szól a déli harangszó - óriási, betonból formált tört nádszál hirdeti a szószék mellett a szemnek is ezt az igét. Mire jó a tört nád? Tűzre való csupán. A füstölgő mécses is csak a szemet bántja. Isten megtört életemet bekötözi, meggyógyítja, pislákoló hitemet táplálja, "felsrófolja", hogy ki ne lobbanjon, - mert szeret.

Isten hűsége nagy. "Uram, szereteted az égig ér, hűséged a fellegekig." De még a zsoltáros gyönyörű hasonlatánál is kifejezőbb magának Istennek a kijelentése: "... egy pillanatig elrejtettem előled arcomat, de örök hűséggel irgalmazok neked." Így szól tehozzád is személyesen Istened, aki hű minden vonatkozásban és minden körülmények között. "Ha hűtlenek vagyunk, ő hű marad..." Hűsége őriz a gonosztól, megerősít, hogy ellenállhassunk a kísértéseknek. - Isten hűsége minket is hűségre kötelez, kitartásra az ő akarata mellett, megállásra a hitben. Konfirmációnkon hangzott felénk a felhívás - ugye emlékezünk? - "légy hű mindhalálig, és neked adom az élet koronáját!" A hűség elvárása, feltételezése és gyakorlása nélkül nem jöhet létre igazi emberi kapcsolat sem, nem teremhetnek meg azok a gyümölcsök, amelyek életünket emberivé tennék. Legyen hát értéke életünkben a hűségnek, ne hagyjuk devalválódni. A hűségeseknek pedig szól az ígéret: "Jól van, jó és hű szolgám, a kevésen hű voltál, sokat bízok rád ezután, menj be urad ünnepi lakomájába."

Urunk, Istenünk, köszönjük, hogy életünkben minden napon megtapasztalhatjuk irgalmadat, kegyelmedet, türelmedet, szeretetedet és hűségedet.

Bárdossy Tibor