Információk, kérések, észrevételek a temetővel kapcsolatban

Gyülekezetünk temetőjének szebbé, gondozottabbá tétele örökzöld téma. E közös értékünk bizony még sok tennivalót tartogat számunkra.

Jómagam szeretek a csend, a nyugalom, az emlékezés kertjében sétálgatni. Teszem ezt bel- és külföldön egyaránt, nem pusztán a kegyelet virágai lerakásának és sírgondozás céljából, hanem érdeklődésből, kíváncsiságból is. Azt mondja a közmondás: ahány ház, annyi szokás. Ez a temetőkre, a temetkezési szokásokra, a síremlék-állításokra is érvényes. Egy-egy temető sok mindent elárul egy népcsoport, egy település, egy vallási közösség és a temető látogatók kultúrájáról.

Melegséggel tölti el szívemet, amikor békés apókákat, anyókákat, ifjakat és gyermekeket látok a kegyelet virágaival kezükben megállni egy-egy síremléknél, ahol emlékeznek és ápolgatják, gondozgatják hozzátartozóik, ismerőseik vagy híres emberek sírjait.

Elmélkedem a végső tiszteletadáson. Félmilliós koporsók, márvány, kopjafa, gránit síremlékek a közelükben összehordott hulladék, szeméthalmok. Végtisztelet? Tényleg ez volna? Avagy csak egy egyszerű kereszt, vagy a fűben megcsillanó kis táblácska, de tiszta, gondozott temető, madárcsicsergés.

Vajon melyik helyen kellemesebb emlékezni, összekulcsolt kézzel imádkozni? Ugye a válasz önmagától adódik. És máris jönnek a konstruktív ötletek, milyen beruházások kellenének a szép tiszta temető megvalósításához a mi temetőnkben is. Anyagiak azok a korlátozott anyagiak, nem újdonság egyikünk számára sem a szűkre szabott pénztárca, de tehetünk valamit beruházások nélkül is.

Összegezzünk együtt, hogy az idén újra alakult temetői munkacsoport a presbitériummal és jó néhány szorgos önkéntes testvérünkkel karöltve is tett szeptemberig a temetőnkért. Célul tűztük ki a sok éves hulladékdombok felszámolását, melyet sikerrel végrehajtottunk.

Rendszeres temetőtakarítást szerveztünk és szervezünk továbbra is minden hónap második szombatjára, melyen május óta alkalmanként kb. 20 ember részt is szokott venni. Igen: 20 ember a gyülekezeti létszám hány százaléka is? Az arány még rosszabb, ha megnézzük ebből mennyi a fiatal. Munkában megfáradt és korban előrehaladt emberek, köszönet Nekik azért, hogy még mindig fáradhatatlanul jönnek dolgozni!

De hol vagytok ifjak, keresztény fiatal családok? Nekünk kellene átvenni a stafétabotot! Példát mutatni gyermekeinknek, havonta egyszer 2-3 órában értékeket közvetíteni a rohanó világban is, amikor számtalan helyre